ŽIVOT S NEDOSLÝCHAVOSTÍ
Jeden z deseti lidí trpí nedoslýchavostí. Lidé se sluchovým postižením nicméně mají tendenci potíže se sluchem skrývat. Toto je možné považovat za stigma, což znamená, že je přítomen pocit studu a nízké sebevědomí přidružující se ke sluchovému postižení.
Stigma má co dělat s předsudky
Stigma týkající se výše uvedeného má velkou měrou co do činění s předsudky spojenými s nedoslýchavostí. K předsudkům týkajícím se sluchového postižení patří, že nedoslýchaví lidé jsou méně obdaření a chytří. Jelikož nikdo nechce být spojován s žádným z těchto předsudků, nebo se cítit odlišně, je pochopitelné, že většina lidí s nedoslýchavostí si ji nechce přiznat.
Většina těch, kdo trpí nedoslýchavostí, mohli mít ty samé předsudky. Kromě toho, že je postihne nedoslýchavost, vyvstane i myšlenka, že se stali „jedním z nich“, což znamená nebýt jako ostatní. Nedoslýchavostí postižení lidé to mohou vnímat jako trapné a společensky nepřijatelné a to může vyvolat pocit studu. Člověk se stydí, že je jiný, a proto se snaží sluchové postižení skrýt.
Zlomit předsudky |
Je důležité si pamatovat, že postižení sluchu je velmi běžný problém a že život může být mnohem snazší, pokud s tímto problémem něco děláme. Pomocí sluchadel, která zesilují zvuk, může mnoho sluchově postižených lidí vést téměř stejný život jako dřív. Tím, že sami zlomí předsudky, mohou pomoci eliminovat stigma nedoslýchavosti. Se zvýšeným používáním sluchadel se stane více zřejmé, že uživatelé sluchadel jsou obyčejní lidé různých věkových skupin, pohlaví a společenských tříd.
Izolace a proces přiznání |
Na ztrátu schopnosti slyšet reagují lidé různě. Někteří lidé se – vědomě či podvědomě – stáhnou ze společenských aktivit. Pokud se tak děje, může snadno dojít k izolaci, jež ještě více ztěžuje proces vyrovnávání se s problémem se sluchem.
Naše schopnost úspěšně komunikovat s druhými lidmi se často podstatně snižuje, když nemůžeme slyšet všechno, co se říká. Můžeme ztratit nit konverzace, což činí obtížným přiměřeně odpovídat na otázky nebo se podílet na komunikaci. Neschopnost komunikovat může vyvolat pocit, že již nejsme součástí skupiny.
Mnozí se snaží vyhýbat situacím, které mohou vést k frustraci a rozpakům a situacím, kdy by byli konfrontováni se svým problémem. Muset se soustředit na poslech každého slova, které bylo řečeno, je emocionální a fyzická námaha.
Zpočátku může být úlevou stáhnout se ze společenského života , abychom se vyhnuli pocitu hanby a nedostatečnosti. Po delší době však může tato rezignace člověku bránit vyvíjet se ve společenském prostředí. Je škoda nechat si ujít dobré zkušenosti a také hrozí nebezpečí, že osamělost může vést k depresi.
Někteří lidé jsou schopni tento proces zvládnout sami, zatímco jiní potřebují profesionální pomoc. Je celkem běžné vyhledat pomoc psychologů, kde může člověk hovořit o pocitech a problémech na výhradně profesionální bázi. Důležitější však je mít okruh lidí, se kterými lze mluvit a kteří mohou pomoci. Zvyknout si nosit sluchadlo chvíli trvá a je důležité tomuto procesu věnovat čas a pozornost, kterou zasluhuje.
Opravdu nemá cenu ubližovat sami sobě a trápit se pocitem studu a trapnosti. Každý jsme jiný, my s vrozenou nemocí i lidé "zdraví". Mějte se rádi takové jací jste, zasloužíte si to! A pokaždé, když budete mít onen tíživý pocit méněcenosti a budete chtít raději utéct, než abyste přiznali své potíže se sluchem, uvědomte si, že nejste blázen, toho byste tak ze sebe jen udělali. Pouze nedoslýcháte, tak jako má třeba mnoho lidí brýle.
Komunikační taktiky pro lidi se ztrátou sluchu
Zde najdete rady, jak úspěšně komunikovat s ostatními lidmi, když jste postiženi ztrátou sluchu. Mohlo by být dobré rozhodnout se jednou pro vždy, že také máte právo slyšet, zejména mluví-li někdo s Vámi. Pokud budete otevřeně mluvit o svém sluchovém postižení, budete se cítit uvolněně, protože nemusíte vydávat tolik energie na soustředěnost. Můžete dokonce být uvolněnější neži obvykle, což může mít pozitivní efekt na vaši schopnost slyšet. Čím uvolněněji a sebevědoměji budete vystupovat, tím lépe vás budou přijímat i lidé ve vašem okolí a nic jim nepřijde špatné nebo hloupé na tom, že máte potíže se sluchem.
Zformulujte vaše požadavky
Spojte se s někým, koho dobře znáte |
Pokud víte, že se setkáte s lidmi, které neznáte, například při společenské události, může být dobré spojit se s někým, koho dobře znáte a koho můžete požádat o pomoc, až budete potřebovat. Mohli byste se dohodnout na používání speciálního signálu, kterým upozorníte na to, že se cítíte přetíženi.
Používejte sluchadla nebo jiná pomocná naslouchací zařízení |
Je dobré používat pomocná naslouchací zařízení jako jsou sluchadla, FM systémy nebo jiná zařízení, která vám mohou pomoci komunikovat.
Pomoci může naučit se odezírat ze rtů, uvědomte si však , že k tomu je často potřebný speciální trénink.
Najděte si místo k sezení s nejlepšími podmínkami k poslechu
Pokud jste na přednáškách, večírcích nebo na shromážděních , vždy se ujistěte, že jste si vybrali místo, kde máte nejlepší možné podmínky k poslechu. Jestliže je nejlepší místo již obsazeno, požádejte osobu, která na něm sedí, aby si přesedla, a vysvětlete proč.
Dříve než jdete na párty, je dobré předem upozornit vaše hostitele, že je důležité, abyste seděl(a) co možná nejdál od hudby a hluku z kuchyně. Doporučujeme zdůraznit vaše potřeby k dobrému poslechu – nemůžete ale očekávat, že normálně slyšící na ně budou vždy pamatovat.
Komunikační taktiky pro normálně slyšící
Zde najdete rady, jak můžete přispět k úspěšné komunikaci s osobou se sluchovým postižením.
Zajistěte co nejlepší podmínky pro poslech:
Nemluvte s jídlem v ústech, Vaše řeč se stane mumlavou.
Uvědomte si, že lidé s postižením sluchu se při konverzaci snáze unaví nežli lidé s normálním sluchem
Pokud je to možné nezvyšujte svůj hlas – a nikdy nezvyšujte hlas přímo do sluchadla |
Mluvte normálně hlasitě, když stojíte u osoby se sluchovou ztrátou.
Mluvte přímo k osobě se ztrátou sluchu |
Když komunikujete s osobou se sluchovým postižením, měli byste se ujistit, že je v místnosti dost světla.
Postavte se tak, aby váš obličej byl při komunikaci plně osvětlen. Usnadní to odezírání ze rtů.
Mluvte pomalu a zřetelně
Dbejte na to, abyste nepolykali celá slova nebo konce slov a abyste mluvili pomalu bez přehánění ve výslovnosti. Když budete drmolit, bude těžké porozumět, co chcete říci.
Únava
Lidé se ztrátou sluchu spotřebují mnoho energie na poslech ve snaze dobře vědět co bylo řečeno. Neustále jsou v práci zvané „poslech“ a proto jsou jednodušeji a rychleji unavitelní nežli ostatní.
Lidé se ztrátou sluchu spotřebují obrovské množství energie a námahy k poslouchání a porozumění toho, co se říká. „Pracují při poslouchání“, kdykoli se účastní konverzací a shromáždění nebo jsou na přednáškách, divadelních představeních nebo podobných akcích.
Proč je poslechová práce důležitá?
Sluchové postižení snižuje schopnost slyšet řeč. „Hlasitost schopnosti slyšet“ je, obrazně řečeno, ztlumena, jako když ztlumíte hlasitost rádia.
Ztráta rozlišovací schopnosti |
Ztrátu sluchu někdy provází ztráta rozlišovací schopnosti pro zvuky, což činí ještě obtížnějším rozumět řeči. Pro lidi se ztrátou rozlišovací schopnosti nejsou zvuky jasné – jako zvuk rádia nastaveného mezi dvěma stanicemi – a zvýšit hlasitost nepomáhá.
Poslechová práce vyžaduje energii navíc |
Když jsou lidé se ztrátou sluchu zapojeni do komunikace, neustále při poslouchání pracují.
To vyžaduje energii, protože se musí více soustředit na luštění slov. Lidé se ztrátou sluchu proto často potřebují odpočinek a extra dlouhý odpočinek po práci.
Co můžete dělat, abyste získali více energie? |
Udělejte si čas na pravidelnou relaxaci. Zkuste například naše systematická relaxační cvičení
Řekněte vašim hostitelům, že možná nebudete moci zůstat příliš dlouho, protože ztráta sluchu vás vyčerpává. Stejně tak můžete říci, že odejdete diskrétně, aby se zbývající hosté neměli také k odchodu.
Relaxační cvičení
Lidé se ztrátou sluchu spotřebují mnoho energie ve snaze domyslet si a porozumět, co se říká – soustavnou „prací posloucháním“. Požadovaná námaha může způsobit napětí v šíji a ramenou a následně bolest svalů. Relaxační cvičení mohou být dobrou cestou, jak bojovat proti svalovému napětí a ulevit od svalové bolesti.
Relaxační cvičení mohou být sestavena na mnoho způsobů: Abychom pochopili základní myšlenku relaxačního cvičení, můžete zkusit napnout svaly na jedné ruce a potom je opět uvolnit. Když to uděláte se všemi svalovými skupinami vašeho těla, s jednou po druhé, říká se tomu „progresivní svalová relaxace“.
Následuje příklad progresivního svalového relaxačního cvičení: Cvičení můžete provádět vsedě nebo vleže.
Progresivní svalové relaxační cvičení |