Zázračný zelený čaj

08.02.2010 16:48

Zelený čaj snižuje riziko úmrtnosti na rakovinu a kardiovaskulární choroby. U antibiotik zvyšuje třikrát jejich účinnosti. Nyní existuje další vědecký důkaz, že prospívá i našim kostem.

Zelený čaj, jeden z nejpopulárnějších nápojů, který se těší oblibě po celém světě a je dostupný také jako doplněk stravy, pomáhá udržovat naše kosti zdravé. Vědci zjistili, že čaj obsahuje skupinu látek, které stimulují tvorbu kostí a pomáhají zpomalovat jejich odbourávání. O blahodárných účincích zeleného čaje na kosti se traduje už mnoho desetiletí, nicméně dosud žádná vědecká studie přímo neprokázala, jaké látky a jakým způsobem kostem prospívají. Až nyní se to podařilo vědcům z Hongkongu.

Citlivá rovnováha

Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsou kosti neživé tkáně, ve skutečnosti jde o žijící systémy s aktivním metabolismem. Citlivě reagují na řadu vlivů, které podmiňují tvorbu či naopak odbourávání kostní tkáně. V nové studii Ping Chung Leung a jeho kolegové vystavili tkáňovou kulturu osteoblastů – buněk tvořících kostní tkáň –, po několik dnů působení tří hlavních sloučenin zeleného čaje: epigalokatechinu EGC, galokatechinu GC a galokatechingalátu GCG.

Zjistili, že zejména EGC významně zvyšoval aktivitu klíčového enzymu, který podporuje růst kostí, a to až o 79 procent. EGC také podstatně zvyšoval mineralizaci kostí, tj. ukládání minerálních látek, které vedou k jejich posílení. V neposlední řadě EGC blokoval aktivitu osteoklastů – buněk odbourávajících kostní tkáň. Výsledky studie lze shrnout následovně: epigalokatechiny působí proti odbourávání a ve prospěch tvorby nové kostní tkáně. Během studie vědci nezaznamenali žádné toxické účinky zeleného čaje na zkoumané buňky.

Téměř nekonečný seznam

Zelenému čaji je přisuzován dlouhý výčet příznivých účinků, z nichž některé byly potvrzeny i vědeckými studiemi. Například studie z roku 2006 spojuje jeho konzumaci se snížením úmrtnosti na rakovinu a na kardiovaskulární choroby. Jiná studie zase popisuje „asijský paradox“, kdy navzdory velmi rozšířenému kouření cigaret je v Asii malý výskyt srdečních chorob a rakoviny. Podle jiných prací nápoj díky vysokému obsahu polyfenolů a dalších antioxidantů snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi, zabraňuje jeho oxidaci, potlačuje podráždění nervové soustavy, čímž působí jako antistresový faktor. Stres je spouštěcím mechanismem a hnacím pohonem řady chorob.

Správná příprava

Zelený čaj je třeba zalévat vodou, která prošla varem, ale zchladla zhruba na 80 °C. Příliš teplá voda by způsobila vyluhování tříslovin a hořkou chuť nápoje. Chladná voda by naopak nedokázala z lístků uvolnit všechny požadované složky a čaj by měl mdlou chuť. Doba louhování by neměla přesáhnout dvě minuty. Čaj by měl být skladován na vzduchu nepřístupném místě, například v uzavřené nádobě.

Černý i zelený čaj jsou tvořeny lístky téže rostliny, uchování zdraví prospěšných látek v zeleném čaji tkví ve způsobu zpracování výchozí suroviny. Kromě toho obsahuje zelený čaj i méně kofeinu než černý čaj.